Sona Alpha
O mně

Fotovýbava

Rád bych Vám zde detailněji představil výbavu se kterou pracuji, často se totiž setkávám s názory, že dnešní fotomobily dokážou konkurovat moderním zrcadlovkám a bezzrcadlovkám. Musím Vás vyvést z omylu, tak to není a ještě hodně dlouho nebude.

Je potřeba si uvědomit několik základních rozdílů mezi moderním velkým fotoaparátem a mobilním telefonem.

1/ Fotím na fotoaparát Sony A7IV a již brzy k němu pořídím brášku Sony A7RV, oba dva fotoaparáty jsou Full Frame bezzrcadlovky, tedy velikost čipu na který dopadá světlo při pořízení fotografie je 8.6cm2 a u mobilního telefonu je to pouhých 0.15cm2 (může se nepatrně lišit telefon od telefonu)

Kvalita obrazu, který projde objektivem na čip této velikost je tedy naprosto odlišná od té, kterou pořídíte mobilním telefonem. Je velice pravděpodobné, že naleznete na internetu spoustu srovnávacích fotografií, kde fotografie pořízená mobilním telefonem lépe, stejně nebo nepatrně hůře, než fotografie z profesionálního fotoaparátu. Je třeba si ovšem uvědomit v jakém rozlišení se na fotografii díváte, většina z Vás se bude dívat na displeji mobilního telefonu. Zkuste si potom takovou fotografii vytisknout nebo více zvětšit a zaměřte se na detaily. Většina prvků fotografie je potom dopočítána softwarem, jako například hloubka ostrosti, saturace a další. 

A7IV dosahuje rozlišení 33Mpx a A7RV dokonce 61Mpx což v kombinaci s rozměry čipu a kvalitními skly dosahuje maximální možné kvality. Oba fotoaparáty mají velice rychlé procesory s ultrarychlým ostřením, byť existují i rychlejší jako A9II nebo, A1 tak pro mé účely je rychlost dostatečná. Ostření s fotoaparáty Sony je precizní s důrazem na oko, já mám díky tomu jistotu v ruce a Vy dostanete fotografie ostré jak břitva. 

2/ Dalším faktorem, je velikost objektivu a sklo přes které prochází světlo na čip… Pokud je objektiv kvalitní, je fotografie ostrá od rohu k rohu s menší náchylností na chromatickou aberaci. Všechny mnou používané objektivy jsou řady GM (G-Master) v ohniskách 35mm f1.4, 85mm f1.4, 24-70mm f2.8 a 70-200mm f2.8, což je nejvyšší řada objektivů od společnosti Sony. Tyto objektivy dosahují maximální možné kvality kresby a ostrosti za všech podmínek vč. focení v protisvětle. 

Díky jejich konstrukci jsou vhodné i do náročných podmínek jako je prach nebo voda a tak se nemusíte bát, že focení zrušíme kvůli počasí… I v dešti mohou vzniknout nádherné fotografie. Všechny tyto objektivy a především dvě pevná ohniska, která mám v držení mají specifický a krásný mléčný bokeh, se kterým jsem se u jiných objektivů nesetkal. 

3/ Každý kdo někdy fotil ví, že to u těla a objektivů z daleka nekončí, všechny objektivy mám vybavené ochrannými skly značky HAIDA, která chrání přední čočku a zároveň neovlivňují obrazový vstup. Občas je samozřejmě nutné je sundat, protože další optický mezičlánek může způsobovat nežádoucí odlesky. Od společnosti HHIDA mám ještě polarizační filtry, ale ty jsou spíše pro krajinky a tak Vás informacemi o nich nebudu zatěžovat. 

4/ Ne vždy je dostatek světla pro fotky dostatečnou expozici a tak je potřeba si přisvítit. Já strašně nerad fotím s bleskem, protože fotky s ním přijdou nepřirozené, ale na letošní plesovou sezónu asi budu muset dokoupit. Zatím mám k dispozici přisvětlení RGB světlem od značky FOMEI (LED MINI RGB),na kterém si mohu alespoň nastavit rozumnou teplotu světla tak aby fotka vypadala více přirozeně. A občas se s tím v šeru dá i zajímavě kouzlit. 

5/ Asi největším strašákem všech fotografů a to především na svatbách je selhání techniky. Selhat může jak tělo (proto pořizuje druhé), tak i paměťové karty. Moderní fotoaparáty mají naštěstí vždy dva sloty, abych minimalizoval riziko, tak jsou obě těla osazeny kartami Sony TOUGH, tedy 2×2 karty. Tyto karty zajišťují nejen vysokou rychlost zápisu dat, aby mi neutekla ani jediná momentka, ale také vysokou odolnost na mechanické poškození, selhání. Stejně tak jsou vysoce odolné na nežádoucí vlivy okolního prostředí jako je vlhkost či teplota. 

6/ Dále využívám dva stativy, Travel Tripod od značky Peak Design, který slouží především jako cestovní díky své skladnosti a váze. Druhý od značky Manfroto, konkrétně Befree osazený balanční hlavou a fotohlavou s jemným posuvem. Toto vybavení používám zejména pro statické fotky, na delší časy apod. 

7/ Veškeré vybavení převážím v batožině od značky PEAK DESIGN, nejčastěji používám ZIP, ale také TRAVEL 45L nebo Every Day 30L , záleží kolik s sebou potřebuji zrovna vzít vybavení. 

8/ Občas je třeba pořídit fotografie z ptačí perspektivy, to mi zajišťuje dron od společnosti DJI, jmenovitě MINI 3 PRO, který je letošní horkou novinkou. Tři baterie mi zajišťují až 45 minut letového času a poměrně slušný vstupní snímač opravdu hezké fotografie vzhledem k velikosti čipu. Snímač se dá přepnout až do rozlišení 48Mpx, což zajišťuje i dobrý výstup pro případný tisk. Nemůžete však očekávat stejnou kvalitu jako z velkého fotoaparátu, nicméně je to vítaný doplněk, který mi pomůže zajistit vykrytí všech Vašich potřeb. 

9/ Než se přesuneme do samotného závěru, je třeba říci něco o mém workflow ve kterém dochází ke zpracování fotografií. Veškeré fotografie zpracovávám na zařízení Macbook Pro s čipem M1 MAX a  zobrazovacím zařízení 27″ MSI Optix MAG274QRF-QD s barevným profilem Adobe RGB. Tato kombinace zajišťuje rychlé zpracování fotografií a zároveň perfektní barevné podání výsledné fotografie. Díky formátu RAW do kterého fotí většina fotografů si fotografie v závislosti na dynamickém rozsahu snímače uchovává velké množství dat a je tak možné s ní následně v postprocesu pracovat v opravdu velkém rozsahu. 

10/ Na závěr je potřeba zmínit, že dalšího vybavení je nepřeberné množství, ale vypisovat sem vše by bylo pravdu na dlouho. Například různé popruhy, nodální sáňky, smallrig, balónky, ubrousky, imbusy, capture a další. Časem chci připravovat různá videa, tutorialy a další kde se můžete seznámit s každým jednotlivým prvkem vybavení, říci si k čemu slouží, jak a na co ho používám já konkrétně. 

Veškeré fotografie zpracovávám v Adobe Ligtroom Classic a Adobe Photoshop, oba programy mám vždy v aktuální verzi. Pokud byste měli jakákoliv dotaz, neváhejte mě kontaktovat, rád Vám na vše odpovím pokud budu vědět. 

Až příště uslyšíte někoho říkat, že odvede stejnou práci na mobilním telefonu, pošlete mu odkaz na tento stručný článek. Pořízení tohoto vybavení stojí nemalé peníze a jeho používání nemalé dovednosti. Práce fotografa není nijak snadná, jak fyzicky tak psychicky a především i finančně pokud chce být opravdu dobrý, potřebuje opravdu dobré vybavení a neustále se vzdělávat jak v jeho používání tak i mnoha dalších směrech.